Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeslo pro hosty - Jiřinka

18. 10. 2014

 

logolink-opvk.png

 

 

logo.png

 

           

 

Projekt Vím, co chci

 

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.2.25/01.0018

 

 


Zpráva z akce Křeslo pro hosta: Radkov-Dubová

 

 

 

Dne 12. 10. 2014 proběhlo poslední „Křeslo pro hosta“ v našem domově.  Zavítala k nám bývalá klientka paní Jiřina Buršíková. Nádherného počasí jsme využili k tomu, že „Křeslo“ proběhlo pod širým nebem.

 

 

bursikova-kreslo-pro-hosta.0001.jpg

 

V domově pobývala paní Buršíková  v letech 1980-1984. Tehdy byl oficiální název našeho zařízení „Zvláštní škola internátní“. Internátní proto, že zde byly umístěny děti nepřetržitě 365 dní v roce a navíc byla součástí zařízení i zvláštní škola. Děti tedy „suchou nohou“ přešly z ložnic rovnou do tříd.

 

 

bursikova-kreslo-pro-hosta.0002.jpg

 

Paní Buršíková vyprávěla o tom, jak se jí v našem zařízení líbilo. Povykládala i o trestech, které děti čekaly za kouření nebo útěky. Naše děti na ni doslova „zíraly s otevřenou pusou“. Ony totiž neznají, co je to spát na ložnicích po deseti lidech, nevědí, že rodinnou skupinu tvořilo kdysi 12-15 dětí.

 

bursikova-kreslo-pro-hosta.0003.jpg

 

 

 

Paní Buršíková také vyprávěla, jaké to bylo s nákupem nového oblečení. Kalhoty, kabáty, mikiny i trička se dědily. Po starších dětech je dostávaly mladší a nákup nového oblečení býval tak jednou za dva roky.

 

 

 

Paní Buršíková svým výkladem děti velmi zaujala a za to jí patří naše díky.

 

 

Martin Holčapek