Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeslo pro hosty v našem DD

10. 4. 2013

evropa.png

 

 

logo.png

Pan ředitel přihlásil náš domov do projektu, který organizuje Krajské zařízení a informační centrum Nový Jičín. Název projektu zní

 

VÍM,  CO  CHCI -  VÍM,  JAK  NA  TO

 
 

Hlavní aktivitou projektu je osobnostní příprava jak pedagogů, tak i dětí a příprava dětí na samostatné zapojení do života. Děti budou kromě dalších aktivit, jako jsou workshopové programy v domově, absolvovat i třídenní program, kde pod vedením odborníků budou poznávat sami sebe.

 

Součástí projektu je také

 

 

„KŘESLO PRO HOSTA“

 

Co to znamená? Do domova přijede bývalý klient a dětem bude vyprávět svůj příběh o tom, jak se zapojil do života po opuštění brány dětského domova. Poprosil jsem Jirku K., aby nám 16. května svůj příběh povyprávěl a shodou okolností se v tento den objevil nečekaně v domově i Jaroslav V. s Agátou G. a jejich malou dcerou Emilkou. Tak jsme ho vyzpovídali taky.

 

 

1.jpg

2.jpg

 

Jarek je úplný sirotek. Do domova byl umístěn před osmi lety jen proto, že jeho maminka zemřela na rakovinu a tatínek tragicky zahynul při dopravní nehodě. Jarek nám vyprávěl, jak3.jpg jeho o dvanáct let starší sestra po smrti maminky pronajala její jednopokojový byt s tím, že až Jarek opustí brány domova, bude mít maminčin byt k dispozici. Sestra slib dodržela a Jarek se nastěhoval do garsoniéry spolu se svou přítelkyní, která je také z  radkovského domova. Ta se vyučila kuchařkou, ale k rodičům nechtěla. Celý rok žila v Opavě v „DOMĚ NA PŮL CESTY“ a Jarek ji tam chodil navštěvovat. Tam také zplodili svou dceru Emílii. Jarek se doučil kuchařem a z domova odešel. Jeho přítelkyně stačila porodit jejich dítě již v novém havířovském bytě. Oba mladí lidé se musejí velmi „otáčet“ a hodně přemýšlet o každé investované koruně. Agáta je na mateřské dovolené a její příspěvek je okolo osmi tisíc, Jaroslav bere jako člen OCHRANNÉ STRÁŽE Vítkovic okolo deseti tisíc. Za malý byteček zaplatí skoro sedm tisíc a na ošacení, jízdné do práce, pleny pro miminko a jídlo jim moc peněz nezůstane.

Zatím jsou ale oba spokojeni a šťastni a s láskou vzpomínali na svůj dětský domov, na kamarády, na pedagogy…….

 

4.jpg

 

 

 

5.jpg

Již zmiňovaný Jirka zasedl v tělocvičně do křesla a povyprávěl nám také svůj životní příběh. V současné době žije s matkou a svými staršími bratry ve třípokojovém bytě v Ostravě, vyučil autokarosářem a pokud najde zaměstnání, tak by chtěl pracovat jako mechanik. Jenže sehnat zaměstnání v Ostravě je někdy nadlidský výkon.    6.jpg

Stal se instruktorem SDRUŽENÍ PRO VOLNÝ ČAS DĚTÍ A MLÁDEŽE – DUHA a je členem redakční rady celostátního časopisu pro dětské domovy ZÁMEČEK.

 

Také Jirka si s chutí zavzpomínal na krásné, zlaté časy v Radkově.

I jemu popřály děti hodně štěstí v dalším životě.

                                                                                                                                                                                                                   

7.jpg

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

DD a ŠJ Radkov-Dubová, přísp.organizace